Kino już zamknięte.

8. LGBT FILM FESTIWAL W KINIE BODO

21-27 kwietnia 2017. Wstęp 14 zł za bilet oraz 60 zł za karnet.

LGBT Film Festival to największe w Polsce święto kina niezależnego, alternatywnego, ambitnego i zaangażowanego w sprawy, które dotyczą społeczności LGBT+, nas wszystkich i każdego z osobna.

Bilet 14 złotych / Karnet na wszystkie filmy 60 złotych

Program projekcji w BODO:
21.04 - 20:30 Holding the Man
22.04 - 18:40 Zestaw krótkich metraży
22.04 - 20:00 Artykuł Osiemnasty. Po filmie spotkanie z reżyserem filmu.
24.04 - 20:30 Kiki
27.04 - 21:00 Samobójstwo

W tym roku, po raz ósmy zaprezentowana zostanie wyjątkowość filmów i kultury queer. Obrazy, które bezpośrednio opowiadają historię osób nieheteronormatywnych i niecisgenderowych: lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych, drag queens i wszystkich tych, którzy swoją tożsamość definiują poprzez odmienność.

Queer jest na świecie wartością kształtującą kulturę oraz świadomość współczesnego człowieka, jego różnorodność i wielowymiarowość, jego wolność i sens. Festiwal pokazuje tę różnorodność i jest okazją do jej świętowania. Przybliża świat, do którego często tęsknimy, świat wolności i równości, poszanowania praw i tożsamości, możliwości, które pozostają często w sferze naszych pragnień.

LGBT Film Festival od początku wzbudzał skrajne emocje. Bez wątpienia tak będzie i tym razem. Najważniejszym elementem Festiwalu jest wywołanie ciekawości, zainteresowania, dyskusji, które prowadzić mają do tolerancji, akceptacji i zrozumienia. Wszyscy jesteśmy inni, ale każdy z nas jest tak samo ważny.

Od pierwszej edycji Festiwal popularyzuje kulturę queer i świat osób LGBT+ w Polsce. Podczas siedmiu poprzednich edycji udało się pokazać ponad 200 produkcji z najdalszych zakątków świata: Indii, Pakistanu, Izraela, Stanów Zjednoczonych. Podobnie będzie w tym roku, bo różnorodność jest dewizą LGBT Film Festivalu.

__________________________________________

Holding the Man
Tim i John poznali się w czasach szkoły średniej. Znajomość początkującego aktora ze szkolnych grup teatralnych i kapitana licealnej drużyny zmieniła się w głęboką relację, która przetrwała kolejne 15 lat. Ich związek przeszedł wiele trudnych chwil, związanych głównie z nietolerancją panującą w społeczeństwie. Najtrudniejszym testem dla wspólnej przyszłości okaże się jednak diagnoza medyczna...

reż: Neil Armfield, scen: Tommy Murphy, Timothy Conigrave, obs: Ryan Corr, Sarah Snook, Francesco Ferdinandi, Craig Stott, Lee Cormie, Anthony LaPaglia, zdj: Germain McMicking, muz: Alan John, 120', Australia 2015, dramat

18 nominacji do międzynarodowych nagród filmowych, 6 wygranych, w tym 4 dla najlepszego filmu, najlepszego scenariusza, najlepszego aktora - Ryan Corr

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=2YdJUorviNA

_____________________________

POLSKI BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH – 60 min

„Potrzeba”
Każdy czegoś potrzebuje... Zazwyczaj czegoś innego...
Bohater filmu odkrywa, czego tak naprawdę pragnie od niego dwójka jego przyjaciół...

reż i scen: Wojciech Olchowski, obs: Przemek Furdak, Maciej Rabski,
Joanna Sobocińska, zdj: Wojciech Olchowski, muz: “Everything's Ahead”- So I'm Jo, “Gold”- Zoe.LeelA, 5', Polska 2016, obyczajowy

“Kim... But inside in the dark I’m aching to be free”
Historia Kim Lee pokazuje, że nie ma jednego przepisu na szczęście i każdy człowiek powinien sam ustalać jego reguły.
Film stanowi pracę dyplomową Magdaleny Wieczorek, którą zrealizowała w Pracowni Techniki i Sztuki Operatorskiej prof. Andrzeja J. Jaroszewicza na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

reż i scen: Magdalena Wieczorek, 10', 2017 Polska, dokument

„Honor”
Inspiracją do stworzenia tego filmu było opowiadanie Marka Hłaski "Miesiąc Matki Boskiej".
Głównym bohaterem filmu jest nacjonalista, który nie zgadza się na odmienności, które według niego zaprzeczają jego ideałom.
Film został zrealizowany na Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów w Pracowni Filmu Eksperymentalnego pod opieką dr hab. Huberta Czerepoka i mgr Roberta Mleczki.

reż i scen: Mateusz Żegliński, obs: Piotr Bumaj, Adam Kuzycz, Tomasz Koszański, zdj: Konrad Wujciów, 13', 2015 Polska, dramat

„Mój koniec świata”
Eryk po kilku latach związku zostawia Filipa i znika bez śladu. Filip nie może poradzić sobie z nową sytuacją, odkłada całe życie na bok, czekając na jakikolwiek znak od chłopaka. Nie wie jeszcze, że nowy dzień przyniesie wiele refleksji, zmian i przełomowych decyzji. Jak długo jesteśmy w stanie walczyć o pierwszą miłość? Czy taka walka ma sens, kiedy czujemy, że wszystko już się wypaliło? Odpowiedzi na te pytania, szuka Filip, zmierzając w stronę nowego początku.

reż i scen: Kamil Krawczycki, obs: Bartosz Ostrowski, Karol Kubasiewicz, Paweł Dobek, Magdalena Kaczmarek, Lena Schimscheiner, Katarzyna Herman, zdj: Michał Kidawa, Alicja Gancarz, 33', 2017 Polska, dramat

Polska premiera podczas 8. LGBT Film Festival 2017

Trailer: https://vimeo.com/206756147

___________________________

„Kiki”
Kiki znaczy impreza, ale nie zwyczajna, tylko taka w której możesz być tym, kim chcesz. Młodzi, czarnoskórzy nowojorczycy ze świata LGBT+ pozbywają się swoich codziennych tożsamości i wcielają w postaci, którymi chcą być. Odkrywają siebie i wolność. A potem tańczą.
25 lat od momentu, gdy voguing stał się fenomenem na skalę światową dzięki dokumentowi „Paris is burning” oraz Madonnie, która elementy tej kultury wykorzystała w teledysku do piosenki „Vogue” nowojorska scena ballroomowa diametralnie się zmieniła. Voguing przeniknął do mainstreamu, a kolorowa młodzież LGBT+ ze slumsów musiała szukać dla siebie bezpiecznej przestrzeni. Tą przestrzenią jest właśnie Kiki Scene, zupełnie nowa subkultura. Dokument pokazuje świat wielkiej radości, zabawy i śmiechu, ale też niekiedy ich konsekwencji.

reż: Sara Jordenö, scen: Sara Jordenö, Twiggy Pucci Garcon, obs: Chi Chi Mizrahi, Christopher Waldorf, Divo Pink Lady, Gia Marie Love, Izana "Zariya" Vidal, Kenneth "Symba McQueen" Soler-Rios, Twiggy Pucci Garçon, zdj: Naiti Gámez, muz: Michael Cox, 94', Szwecja/USA 2016, dokument

Nagrody: Teddy - Najlepszy Film Dokumentalny, Berlinale 2016. Nominacja: Najlepszy Film Dokumentalny, Sundance Film Festival 2016

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=sobw_cJQ_ck

_________________________________________________________________

„Artykuł Osiemnasty”
Pełnometrażowy dokument, w którym stawiamy pytanie o to, dlaczego w Polsce nie udało się wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków jednopłciowych?
Tytuł nawiązuje do art. 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników nowych regulacji jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania kwestii związków osób tej samej płci.
W filmie wzięło udział wielu wybitnych ekspertów, m.in.: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, Agnieszka Graff, prof. Lew Starowicz, Agnieszka Holland.
„Artykuł osiemnasty” to nie tylko głos na temat praw osób LGBT+, ale przede wszystkim rozmowa o polskiej demokracji i stanie debaty publicznej w ówczesnej Polsce.

reż: Bartosz Staszewski, scen: Hubert Sobecki, Sławomir Wodzyński, zdj: Bartosz Staszewski, Inga Pawłowska, wywiady: Ewa Tomaszewicz, Sławomir Wodzyński, 75', Polska 2017, dokument

Polska premiera podczas 8. LGBT Film Festival 2017

________________________________________________________________

„Samobójstwo” („Suicide Kale”)
Cztery lesbijki, dwie pary, jedno popołudnie, miły lunch. Co mogłoby pójść źle? A jednak... Na stole ląduje anonimowa kartka, a razem z nią pytanie: "Skoro wszyscy jesteśmy tacy szczęśliwi, kto chciałby popełnić samobójstwo?" Detektywistyczna zagadka zakreśla coraz szersze koła niedomówień, tajemnic, skrywanych sekretów. Ujawnia prawdziwe uczucia, które nie zawsze są przyjemne dla osób z tego małego, przyjaznego sobie grona. Komedia podejrzeń i potyczek językowych, inteligenta zabawa w grę, której główna zasada to pytanie: kim jestem ja i kim jesteś ty? W pytaniu tym nie ma słowa: my.

reż: Carly Usdin, scen: Brittani Nichols, obs: Brianna Baker, Lindsay Hicks, Hayley Huntley, Brittani Nichols, Jasika Nicole, zdj: Robin Roemer, muz: Mauricio Escamilla, 78', Kanada 2017, komedia

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=pJye7fthZpM

Facebook

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  
EU Cookie Directive Module Information